Vilniaus Žirmūnų gimnazijos teatro studijos „Alyvos“ (vadovė Rasa Kulytė-Polini) draugystė su Lenkijos teatro studija „Bez didaskaliów“ prasidėjo tada, kai lenkų teatro studijos vadovė Martyna Chodowska pakvietė į teatro projektą, kuris turėjo įvykti Liubline. Ruošėmės sukurti pasirodymą pagal A. Mickevičiaus pasakas. Deja, sutrukdė COVID-19 ir mūsų projektas tapo virtualus. Bet pirmoji pažintis su lenkais įvyko dar anksčiau, kai dalyvavome 2017 metais vaikų ir jaunimo teatrų festivalyje „Перевтілення“ (Kyiv), kurį organizavo Irina Savchenko. Tais metais teatro studija „Alyvos“ gavo GrandPrix už spektaklį „Angelai man glosto plaukus“. Dėl COVID-19 festivalis keletą metų buvo virtualus, o dėl prasidėjusio karo Ukrainoje turėjo ir visai nustoti gyvuoti. Tikimės, kad šis festivalis atgis.
Kai randi nuostabių draugų, kvietimai dalyvauti teatro projektuose ar festivaliuose pilasi kaip iš gausybės rago. 2024 metų sausio mėnesį teatro studijai „Alyvos“ Martynos kvietimas dalyvauti Lenkijos ir Lietuvos jaunimo projekte „Mes ir Tyrmand“ („We and Tyrmand„) buvo nuostabi dovana. Tai pasakojimas apie Leopoldą Tyrmandą – lenkų rašytoją ir redaktorių. Labai įdomi ir mistiška asmenybė. Taigi ir mūsų projektas, kuris vyko rugpjūčio 23–29 dienomis netoli Liublino esančiame žaviame Motyzc miestelyje, dėl šio išskirtinio žmogaus tapo mistiškas ir ypač linksmas.
Teatro studijos „Alyvos“ mokinė Viltė Breimelytė (IVg) pasidalijo mintimis apie projektą: „Kai atvykome iš Vilniaus į Liublino autobusų stotį, buvome labai pavargę, nes kelionė truko visą naktį. Mus pasitiko lenkų teatro studijos mokiniai ir jų vadovė. Susėdę į autobusą, nenumanėme, kur mus veža. Buvo maloni staigmena – išlipę matėme alpakas, radome net bunkerį, keistą transporto priemonę ir ramybę nuostabiame Motyzc miestelio rekreaciniame centre. Po ilgos kelionės pailsėjome, atsigavome ir prasidėjo kūrybinis darbas. Kasdien repetuodavome, kūrėme, galvojome. Tai buvo ne tik teatro, bet ir šokio projektas. Ruoštis padėjo šokio specialistė ir projekto bendrakūrėja Joanna Misiarz. Tarp repeticijų buvo ir kitokio pobūdžio užsiėmų su skirtingų sričių specialistais. Pavyzdžiui, su Liublino H. Ch. Andersen teatro aktoriumi Bartosz Siweki dalyvavome performatyvaus meno dirbtuvėse, ieškojome vaidybinio potencialo popieriuje ir prožektorėlių šviesoje – privertėme popierių kvėpuoti, pavertėme jį gyvu padarėliu, o prožektorėlių šviesa padėjo sukurti atitinkamą atmosferą. Man asmeniškai teko labai įdomi patirtis: gulėjau ant žemės, aplinkui į mane nutaikytos šviesos, o virš manęs – didžiulis popieriaus lakštas, kurį kiti mokiniai stumdė, taip sukurdami kvėpuojančio popieriaus įspūdį. Pati jaučiausi kaip kokiame gyvame kokone, pajutau, kaip tas popierius atgyja. Kitas užsiėmimas buvo Liublino mieste. Čia kūrėme būsimo spektaklio dekoracijas. Dažėme ir įvairiais senoviniais raštais marginome būsimus laivų griuvėsius, o mums padėjo menininkė scenografė Aleksandra Konarska. Kūrybinę veiklą keitė edukacinė veikla. Vykome į Liubliną, aplankėme Liublino pilį ir jos paveikslų galerijas, vaikščiojome po senamiestį, lenkų grupės mokiniai mus supažindino su miesto legendomis ir istorija, aplankėme Lietuvos aikštę ir portalą, sujungiantį Liubliną su Vilniumi. Vyko lenkų bei lietuvių kultūros vakarai – mes supažindinome su Lietuvos istorija, kultūra, tradicijomis, šokiais bei dainomis, pavaišinome tradiciniu maistu. Lenkai supažindino mus su lenkų kultūra.
Iš šitos kelionės parsivežėme ne tik daug naujų žinių (tarp jų ir vienas kitas lenkiškas žodis), įdomių patirčių, bet ir begales nuostabių prisiminimų, kelionėje užsimezgė draugystė.“
Šiame projekte dalyvavo: Zmejauskaitė Vilūnė (IIIe), Voloncevičiūtė Danielė (IId), Gudaitytė Jarūnė (IIf) , Savickaitė Fausta (IVc), Švedaitė Goda (IIc), Gegeckaitė Evelina (IVg), Čereškaitė Rūta (IIe), Pukanasytė Milda (IVd), Jaskūnaitė Ūla (IVc)
Daugiau informacijos rasite čia:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=958390526072706&id=1000570530369977
https://polishhistory.pl/leopold-tyrmand-an-original…/