„Europos mokyklų filmų festivalis „MammaRoma FilmFest“ yra ne tik jaunų žmonių susitikimas su kinu, bet ir galimybė pajusti tarpusavio bendrystę, tai ypač svarbu šiais sunkiais karo ir krizių laikais. Edukaciniu požiūriu tai yra puiki galimybė savaitę kalbėti anglų, ispanų, prancūzų ir kitomis kalbomis“, – sakė „MammaRoma FilmFest“ organizatorius, Maiorana licėjaus direktorius, akademikas ir kino istorikas Eusebio Ciccoti.

Rugsėjo 19–24 dienomis moksleiviai iš Lietuvos, Italijos, Turkijos, Prancūzijos ir Rumunijos konkursinėje programoje pristatė savo sukurtus trumpametražius filmus (tema „Jaunimas“) bei parodė profesionalų kurtą ilgametražį filmą.

Lietuvių moksleivių komanda buvo gausi. Į konkursą vyko 8 moksleiviai (IV kl. filmų kūrimo grupės mokiniai Marat Ježov, Greta Radavičiūtė, Elena Gonzalez De Chavarri Rancyte, Matas Lasauskas, Jonas Šutinys ir italų kalbos būrelio mokiniai Rusnė Baltusytė, Anastasija Saveljeva), teatro ir medijų (kinematografija) mokytoja Rasa Kulytė-Polini. Prie grupės prisijungė technologijų mokytoja Vaida Gailiūnienė. Technologijų mokytojos pamokose moksleiviai padarė nuostabias dovanas, kurias įteikėme licėjaus direktoriui, mokytojams bei visiems festivalio dalyviams. Dėkojame Žirmūnų gimnazijai ir Vilniaus miesto savivaldybei už paramą vykstant į festivalį.

Šiais metais „Mehmet Akif ErsoyAndolu“ licėjaus (Biga, Turkija) moksleivių ir mokytojų komandos pristatytas ilgametražis filmas „Mustang“ (2015, rež. Deniz Gamze Ergüven) laimėjo pirmąją vietą. Filmas remiasi tikru režisieriaus gyvenimu. „Mustang“ vaizduoja penkių jaunų našlaičių seserų gyvenimą ir iššūkius, su kuriais jos, mergaitės, susiduria konservatyvioje visuomenėje.

Moksleivių kurtų trumpametražių filmų kategorijoje pirmąją vietą laimėjo „Saliège Post Bac – Ciné Prépa di Tolouse Balma“ (Tolouse, Prancūzija) licėjaus mokinių sukurtas dokumentinis trumpametražis filmas „Regards, paroles, adolescences“. Jame jautriai ir dėmesingai sprendžiamos šiuolaikinių paauglių, gyvenančių dideliame mieste, problemos.

Mūsų gimnazijos mokinių sukurtas trumpametražis filmas „Draugai?“ (jį rasite čia:https://drive.google.com/file/d/1W4lV6TVxQcdKaXv5C2WXtqnfGeV8dM3K/view) buvo tik per žingsnį nuo pirmosios vietos. Antroji vieta taip pat svarbus laimėjimas. Moksleivių kurto filmo žinutė buvo tokia: paauglystėje kyla daug abejonių dėl nepasitikėjimo savimi ar kitais. Šį filmą moksleiviai kūrė nuo gegužės mėnesio (kūrė siužetą, rašė ir tobulino scenarijų), o vasaros atostogų metu pavyko nufilmuoti. Tai buvo linksma ir įdomi patirtis. Na, o lietuvių komandos pristatytas ilgametražis filmas „Tarp pilkų debesų“ (2018, rež.  Marius A. Markevičius) sulaukė jautrių reakcijų pliūpsnio, buvo nubraukta ne viena ašara. Šis filmas paliko didelį įspūdį. Viena italė mokytoja palygino lietuvių ir žydų patirtis: „Juk lietuvius „kišo“ į gyvulinius vagonus kaip ir žydus.“ Rumunijos delegacijos atstovai prisiminė analogišką jų tautos trėmimo dramą po Antrojo pasaulinio karo.

2024 m. rugsėjį vėl sugrįšime į jubiliejinį penktąjį „MammaRoma Film Fest“ festivalį, kurio tema bus „Prieš karą“.

Įspūdžiai po kino festivalio

„Festivalio savaitė Italijoje buvo pilna veiklų (susitikimų, filmų peržiūrų), kurios reprezentavo kiekvieną dalyvavusią šalį. Kruopščiai suplanuotos veiklos leido geriau pažinti Italijos kultūrą ir gyvenimo būdą.“ Vaida Gailiūnienė

„Nors ir nepavyko festivalyje užimti 1-osios vietos, tačiau ši kelionė buvo kupina nepakartojamų įspūdžių ir patirčių; galėjau pagyventi italų šeimoje ir pasijusti jų šeimos nariu; pavyko susirasti naujų draugų, su kuriais, tikiuosi, bendrausiu dar ilgai ir aprodysiu mūsų nuostabiąją Lietuvą.“  Matas Lasauskas

,,Festivalio metu gavau galimybę pabendrauti su jaunais žmonėmis iš įvairių Europos šalių, pakeliauti po Italijos sostinę Romą ir geriau susipažinti su itališku gyvenimo būdu. Kelionė pranoko visus lūkesčius ir paliko neišdildomą įspūdį. Ačiū už jūsų kantrybę ir pasiryžimą leistis su mumis į šią kelionę, mokytoja. Jūs man padovanojote patirtį, kurios niekada nepamiršiu.“  Greta Radavičiūtė

„Savaitė tokia pilna įspūdžių, patirčių ir pažinčių, jog atrodo, lyg būtų praėję metai.“  Marat Ježov

„Niekada nesu buvusi tokiame festivalyje, taigi buvo visai įdomu susipažinti su nauju dalyku. Pamačiau tautų skirtumus, o filmų visuma priminė, jog visas pasaulis susiduria su tomis pačiomis problemomis.“ Rusnė Baltusytė

„Gyvenimas Italijos miestelyje tikrai padėjo geriau suprasti Italijos tradicijas, žmones. Ši kelionė iš tikrųjų buvo pilna nuotykių, įspūdžių. Tikrai norėčiau grįžti ir patirti viską iš naujo.“ Anastasija Saveljeva